Lasy Skaliskie

Nazwę swoją Lasy Skaliskie wzięły od nazwiska Pawła Skalicha - szesnastowiecznego awanturnika (w swojej karierze był również dworzaninem króla Stefana Batorego), którego kłopotliwe dla elektorskiego dworu wyczyny spowodowały, iż pozbyto się go z Królewca, nadając dobra w tych właśnie okolicach.


Charakterem Lasy Skaliskie przypominają północne, naturalne, borealne lasy skandynawskie na podłożu torfowym. Różnią się jednak od nich  mnogością występujących tu gatunków. Moczary, bagna, liczne cieki wodne czynią ten obszar niedostępnym dla ludzi, ale za to jest to matecznik wszelakich zwierząt. Łosie, wilki, rysie, żurawie, bobry, wszystkie odmiany dzięciołów i liczne ptactwo czynią z tego miejsca wyjątkowy obszar
przyrodniczy. Niewątpliwymi królami tych ostępów jest liczna wataha wilków.


Środkiem Lasów Skaliskich przepływa wybudowany w 1733 roku Kanał Brożajcki – doskonałe miejsce do organizacji spływów kajakowych i kąpieli w dziewiczych miejscach po dawnych spiętrzeniach wody. W północnej części Lasów Skaliskich znajduje się Wielka Pętla Węgorapy.
Rzeka meandruje tutaj na czternastokilometrowym odcinku, aby powrócić praktycznie do punktu wyjścia. Węgorapskie starorzecze to niezwykłe uroczysko - raj dla wodnego ptactwa. Tuż obok znajduje się majątek Mieduniszki Wielkie z ruinami pałacu rodu von Altenstadt.


(c) Dzikie Mazury 2010-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.