Brożowka

Generał Tadeusz Bór-Komorowski, poeta Arno Holz i Heinrich Himler. Trudno sobie to wyobrazić, że te trzy postacie związane są z jednym miejscem – przepięknym folwarkiem Brożówka znajdującym się na skraju Puszczy
Boreckiej nie opodal Kruklanek.

Czytaj więcej: Brożowka

Skalisko

Wieś pełna tajemnic i niespodzianek…. Od 1679 roku istniała tu osada przy karczmie. W okresie międzywojennym Skalisko pełniło rolę popularnego letniska, a miejscową gospodę odwiedzali mieszkańcy Węgorzewa i okoliczni właściciele ziemscy.

Czytaj więcej: Skalisko

Wróbel

Stadnina Starsza niż trakeny. Mało kto dziś wie, że największa w Europie stadnina koni znajdowała się dosłownie nie opodal dzisiejszych Dzikich Mazur. Mowa oczywiście o słynnych Trakenach! - hodowli założonej przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I w roku 1725.

Czytaj więcej: Wróbel

Zabrost Wielki

Współczesne życie pod starymi dachami. W 2003 r., w konkursie na najlepiej zachowaną, zabytkową wieś Warmii i Mazur ogłoszonym przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia w ramach projektu „Nowe życie pod starymi dachami” zwyciężył Zabrost Wielki.

Czytaj więcej: Zabrost Wielki

Ziemiany

Ziemiany to mała niepozorna wioska położona w południowo-wschodniej części Gór Klewińskich. Dzięki swojej lokalizacji posiada bardzo ciekawe walory turystyczne. Ze wzgórz przy domostwach rozciągają się przepiękne widoki na całą dolinę rzeki Gołdapy.

Czytaj więcej: Ziemiany

Budry

Budry Wieś, która ma swoje serce. Przejeżdżając przez wieś Budry można ominąć przepiękny zespół architektoniczny pozostały niemal w całości z okresu sprzed 1939 roku.

Czytaj więcej: Budry

Żabin

Mała wieś z wielką historią. Do drugiej wojny światowej ta niewielka wieś miała swoje niezwykłe znaczenie związane z najbliższą okolicą. Dzieliło ją tylko kilka kilometrów od największego i najbardziej znanego pałacu w Prusach Wschodnich. - pałacu w Bejnunach Małych.

Czytaj więcej: Żabin

(c) Dzikie Mazury 2010-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.