Wróbel

Stadnina Starsza niż trakeny. Mało kto dziś wie, że największa w Europie stadnina koni znajdowała się dosłownie nie opodal dzisiejszych Dzikich Mazur. Mowa oczywiście o słynnych Trakenach! - hodowli założonej przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I w roku 1725.

Zanim powstała rasa trakeńska, okoliczni włodarze hodowali konie, które stały się fundamentem, a raczej „materiałem wyjściowym” do utworzenia tej uznawanej za jedną z najlepszych ras końskich na świecie. I właśnie Wróbel (dawniej Sperling) spełnił tu wielką rolę. Jest to najstarsza wieś w okolicy – założona w 1524 roku. A wszystkie okoliczne miejscowości jak: Wólka, Banie Mazurskie czy Stadnica były podporządkowane właśnie Wróblowi.

O tym, że w 1732 roku stadninę z Wróbla przeniesiono do Trakeny świadczy to, że specjalizowała się ona w hodowli koni do orszaków cesarskich! Zatem konie z Wróbla stworzyły słynną Królewską Stadninę w Trakenach! Koń trakeński dominował na całych Prusach Wschodnich. Była to rasa wszechstronnego użytku. Ponieważ były to konie dostosowane do tutejszych warunków (także klimatycznych), miały zastosowanie jako sportowe, były na wyposażeniu wojska i pracowały w polu.

Trakeny stały się obok łosia symbolem Mazur i Prus Wschodnich. Do dziś dawni mieszkańcy wpadają w zachwyt po wypowiedzeniu dla nich magicznego słowa „Trakenen”. Taką to wspaniałą kartę ma historia tej małej, niepozornej wsi. We Wróblu zachował się czytelny układ architektoniczny ze stajniami, budynkiem zarządcy stadniny, licznymi czworakami. Jeszcze do niedawna nad całą zabudową górowała piękna wieża dawnego magazynu z zegarem, identyczna jak w innych stadninach trakeńskich.

(c) Dzikie Mazury 2010-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.